Kazakistan’da yaşayan Doğu Türkistanlılar, Çin’in anavatanlarında yok etmeye çalıştığı Türk kültürünü yaşatmaya devam ediyor.

Kazakistan'da yaşayan Doğu Türkistanlılar kültürünü yaşatmaya çalışıyor

Çin’in Doğu Türkistan genelinde uyguladığı soykırım tüm hızıyla sürüyor. Bölgede yaşayan Uygur Türkleri kendi kültürlerini yaşatmak ve sonraki nesillere aktarmak için ölüm ile burun buruna yaşıyor.

UYGUR TÜRK KÜLTÜRÜ KAZAKİSTAN’DA YAŞATILIYOR

Kazakistan’da yaşayan Doğu Türkistanlılar ise ana vatanlarında Çin tarafından yok edilmekte olan Uygur Kültürünü yaşatmak için mücadele veriyor. Kazakistan’ın Almatı, Çimkent şehirleri ile Uygur, Emekçikazak, İli ve Heşkelen bölgelerinde yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri bulundukları ilçe ve kasabalarda Uygur kültürünü yaşatmaya devam ediyor.

UYGUR TÜRKÇESİ, KÜLTÜRÜ VE GELENEKLERİ

Çimkent’te yaşayan Uygur Türkleri tarafından kurulan Uygur Kültür Merkezi 29 Ekim 2023 tarihinde, “Uygur Türkçesi, Kültürü ve Gelenekleri” başlıklı bir kültür günü etkinliği düzenledi. Törende Uygur kültürü, el sanatları, milli çalgılar, milli kıyafetler ve yöresel yemekler tanıtıldı.

UYGUR KÜLTÜR MERKEZİ 1992’DE KURULDU

Törene Güney Kazakistan’dan dernekler ve Özbekistan’dan misafirler katıldı. Etkinliğe, Uygur Kültür Merkezi ile ilgili bilgi veren merkezin yönetim kurulu üyesi Abdugaffar Haciyev, Çimkent’te kurulan Uygur Kültür Merkezinin 1992 yılında bir grup Uygur Türkü aydın tarafından kurulduğunu ifade etti.

“BİZ UYGUR KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Uygur Türkü Abdugaffar Haciyev, “Biz bu merkezde Uygur örfünü, kültürünü ve sanatını Kazakistan halkına tanıtmaya çabalıyoruz. Kültür merkezimizde Uygur gençlere Kazaklar ile birlik, dostluk ve eşitliği öğrettik. Bir grup genç kız grubu oluşturuldu ve Uygur milli danslarımızı, şarkılarımızı tüm dünyaya tanıtmaya başladılar. Ayrıca birçok yarışmaya katıldılar ve iyi dereceler kazandılar. Biz, kültürümüzü yaşatmaya ve nesilden nesile aktarmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

QHA - Kırım Haber Ajansı

By Editör

Bir Cevap Yazın

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin