Doğu Türkistan STK’ları Ankara’da “Çin İşgalinin 74. Yılında Doğu Türkistan Gerçeği Paneli” Düzenledi

Başkent Ankara’da 26 Eylül 2023 tarihinde “Çin İşgalinin 74. Yılında Doğu Türkistan Gerçeği Paneli” düzenlendi. Uygur Akademisi Vakfı, Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, Uygur Araştırmaları Merkezi, Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı ve Uygur Hareketi tarafından ortak organize edilen panele Türkiye’deki gazeteci, politikacı, akademisyen ve STK yöneticileri başta olmak üzere yoğun katılım sağladı. Panel öncesinde davetlilere geleneksel Uygur Pilavı ikramında bulunuldu. Toplantıya Uygur Akademisi Genel Sekreteri Abdulhamit Karahan bey moderatörlük yaptı.

Panel, İstiklal Marşı ve Doğu Türkistan Milli Marşı’nın okunmasıyla birlikte başladı. Paneli düzenyeleyn STK temsilcilerinin kısa açılış konuşmalarının ardından, 3 panelistin 20’şer dakikalık anlatımları başladı.

Doğu Türkistan’ın İşgal Süreci
Panelde il olarak Doğu Türkistan’ın Çin tarafından işgal süreci Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Erkin Ekrem tarafından anlatıldı. Doç. Dr. Erkin Ekrem konuşmasında Sovyetler Birliğinin askeri ve maddi desteği ile Çin Komünist Ordusu 74 yıl önce 26 Eylül 1949 tarihinde Doğu Türkistan’ın doğusundaki Kumul vilayetinden giriş yaptığını, SSCB – Komünist Çin’in işgal üzerindeki işbirliği sonucunda Çin Komünist Ordusu 30 Eylül 1955 tarihinde Doğu Türkistan’ın işgal sürecini tamamladığını anlattı. O konuşmasında İşgal öncesindeki Doğu Türkistan’ın durumu ve Çin işgaline karşı Uygurların verdiği mücadele sunum eşliğinde katılımcılara anlatıldı.

Uygur Türkleri, Türkiye ve Türk Dünyasından Neler Bekliyor?
İkinci olarak, Panel Düzenleme Kurulu Başkanı ve Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı Başkan Vekili Prof. Dr. Erkin Emet tarafından Uygur Türklerinin, Türkiye ve Türk düyasından neler beklediği anlatıldı. Emet, yıllardan beri verilen mücadele sonucunda Türkiye’de artık büyük bir farkındalığın yaratıldığını belirtti. Artık hedeflerinin Türk dünyasındaki diğer ülkelerde Türkiye’dekine benzer bir farkındalık oluşturmak olduklarını ifade etti. O konuşmasında Türk Devletleri Teşkilatının ve İslam İşbirliği Teşkilatının artık Uygur Türklerini savunması gerektiğini, şimdiki gibi duyarsız kalındığı takdirde Doğu Türkistan’ın ikinci Endülüs olacağının altını çizdi.

Uygur Hareketi Direktörü Abdulhakim İdris bey Uygur Türklerinin Diasporadaki Çin’e karşı mücadeleyi ele aldı, İdris konuşmasında Uygur Türkleri tarafından ABD, AB, Japonca, Malezya ve Endonezya’da Çin’e karşı çok ciddi bir lobicilik çalışmalarının yürütüldüğünü ve ilgili devletler nezdinde Çin’in Uygur Türklerine yaptığı zulmün ”İnsanlığa Karşı Suç ve Soykırım” olarak tanımlandığını, BM İnsan Hakları Yüksek Komisarliği tarafından da Çin’in Uygurlara yönelik İnsanlığa Karşı Suç işlediğine dair rapor yayınlandığını vurguladı.

Panel katılımcıların konuşmalarının ardından soru-cevap şeklinde ilerledi. Organizasyon aile fotoğrafının verilmesiyle sona erdi.

By Editör

Bir Cevap Yazın

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin