HRF’den Uygur’lar ile ilgili emsal çalışma!

  

İnsan hakları kuruluşu Human Rights Foundation (HRF), Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Köle İşçiliğinden elde ettiği modanın, gerçek hayattaki insan haklarına olan maliyetini yansıttı.

HRF'den Uygur Türkleri ile ilgili emsal çalışma!

İnsan hakları kuruluşu HRF, Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Köle İşçiliğine dikkat çekmek için emsal bir çalışmaya imza attı. HRF çalışmasında, Çin’de üretilen dünyaca ünlü markaların, Uygurların zorla çalıştırılarak elde edildiğine dikkat çekti.

“TÜRK MÜSLÜMAN STK’LARA ÖRNEK OLSUN!”

Human Rights Foundation (HRF), New York Moda Haftası’nın 19 Eylül’deki kapanışı için New York City’deki ikonik simge yapılara, meşhur bina ve köprülere hızlı modanın, gerçek hayattaki insan haklarına olan maliyetini yansıttı. Köprü ve binalara yansıtılan devasa görüntülerde, “Made in China” etiketiyle üretilen ünlü giysi markalarının “Uygur Köle İşçiliği konusundaki suç ortaklığına” vurgu yapıldı. Uygur araştırmacıları bu çalışmanın Türk ve Müslüman STK’lara örnek olmasını temenni etti.

“SATIN ALDIĞINIZ ŞEY ONLARIN HAYATINA MAL OLUYOR”

HRF’nin Uygur Köle İşçiliği ile ilgili yaptığı bu çalışma dünya çapında büyük beğeni topladı ve farkındalık oluşturdu. HRF’den yapılan yazılı açıklamada, “Uygur Bölgesi’nde Zorla Çalıştırmayı Sona Erdirme Koalisyonu’na göre, dünya çapında hazır giyim endüstrisindeki beş pamuklu giysiden biri Uygur zorla çalıştırma ile bağlantılı. TİHV’nin Brooklyn Köprüsü, Yeni Müze ve Hyatt Kulesi’nde görülen projeksiyonları ve reklam panoları, izleyicileri kıyafetlerinin arkasındaki hayatları düşünmeye çağırdı. Satın aldığınız şey onların hayatına mal oluyor” ifadelerine yer verdi.

“ÇKP, UYGUR NÜFUSUNU ORTADAN KALDIRMAK İÇİN SİSTEMATİK BİR ÇABA İÇİNDE”

Öte yandan Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırım ve baskı politikasına dikkat çeken HRF, “Çin Komünist Partisi (ÇKP) 2017’den bu yana, Uygur nüfusunu insanlıktan çıkarmak ve nihayetinde ortadan kaldırmak için sistematik bir çaba içinde, ÇKP keyfi olarak bir milyondan fazla Uygur’u ve diğer Türk halklarını zorunlu çalışma kamplarına alıkoymuştur. Düzenli olarak insanlık dışı muameleye, cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete, zorla kısırlaştırmaya, kitlesel gözetime ve işkenceye maruz kalmaktadırlar. Dünya çapındaki demokrasiler ÇKP’nin çabalarını soykırım olarak kabul etmişlerdir” ifadelerini kullandı.

“MADE İN CHİNA ETİKETİYLE ÜRETİLEN ÜRÜNLERİ SATIN ALIRKEN İKİ KEZ DÜŞÜNÜN”

Moda endüstrisi New York’ta kutlanırken, HRF tüketicileri  “Made in China” etiketiyle üretilen ünlü giysi markalarının ürünlerini satın alırken iki kez düşünmeye çağrıyor. Tasarımcıları, markaları ve üreticileri ÇKP’nin Uygur halkına yönelik baskısındaki suç ortaklıklarından sorumlu tutmaya teşvik ediyor.

GOOGLE CHROME UZANTISI – UYGUR ZORLA ÇALIŞTIRMA DENETLEYİCİSİ

HRF tüketiciler için geliştirdiği Uygur Köle İşçiliği ile bağlantılı olması muhtemel bir markanın internet sitesini ziyaret ettiklerinde onları bilgilendiren ve satın alımlarını yeniden gözden geçirmelerini isteyen bir Google Chrome uzantısı geliştirdi. HRF tarafından Uygur Zorla Çalıştırma Denetleyicisi bağlantısını buradan indirebilirsiniz.

By Editör

Bir Cevap Yazın

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin