Etimesgut Belediyesi 25. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat festivali renkli görüntülerle sona erdi.

1 Eylül’den itibaren 10 gündür devam eden ve 7 ülke 81 şehrin kültür ve sanatlarıyla katıldığı festivalin finalinde Funda Arar sahne aldı. Sanatçı Türk Beyleri Kent Meydanı’nı dolduran on binlerce Ankaralıya müzik ziyafeti sundu.

Festivalin başlangıç tarihinden beri 25 yıldır aralıksız katılım sağlamakta olan ömrünü Doğu Türkistan davasına adayan Sayın Hayrullah EFENDİGİL ’in öz verili çalışmaları neticesinde Çin esaretindeki Doğu Türkistan festival katılımcılarına bir kez daha hatırlatılmıştır. Açılan Doğu Türkistan evin de Doğu Türkistan’a ait giyim, çalgı aletleri ve Uygur müziklerinden örnekler sergilendi. Özellikle Çin zulmü ve soykırımın son örnekleri resimler, slaytlar ve broşürler ile ziyaretçilere anlatıldı. Festival alanında 10 gün boyunca Doğu Türkistan evine halk ve yetkililer tarafından yoğun ilgi gösterildi.

YAHŞİ GECE

Konser öncesi Azerbaycan Büyükelçiliği programı düzenlendi. Azerbaycanlı sanatçılar Gülyaz ve Gülyanaq Mammadova verdiği konserle alanı coşturdular. Dans gösterilerinin de sahnelendiği gecede Türkiye Azerbaycan kardeşliğine vurgu yapıldı. Programa Azerbaycan Büyükelçisi Reşat Memmedov, Etimesgut Belediyesi’nin kardeş şehri olan Şirvan’dan gelen heyette festivale katıldı.

Etimesgut, Anadolu'nun Kültür ve Sanat Rüzgarıyla Coştu: 25. Festival Funda Arar'la Final Yaptı! 10

Etimesgut, Anadolu'nun Kültür ve Sanat Rüzgarıyla Coştu: 25. Festival Funda Arar'la Final Yaptı! 8

BİN YAŞINDA VATAN DEFİLESİ

Moda tasarımcısı Ahmet Özceyhan yönetimin “Bin Yaşında Vatan-Bu vatanı yüreklerinde büyütenler” adlı sahne gösterisi büyük alkış aldı. 1071 Malazgirt Zaferiyle Anadolu’nun Türklere açıldığı anın anlatıldığı gösteri beğeni topladı. Gösteride Selçuklu döneminin ihtişamını yansıtan kıyafetler giyen mankenler ilgi odağı oldu. Gösteri sonrası Belediye Başkanı Enver Demirel, modacı Özceyhan’a teşekkür ederek plaket verdi. Gösteri 10. Yıl Marşı’yla tamamlandı.Etimesgut, Anadolu'nun Kültür ve Sanat Rüzgarıyla Coştu: 25. Festival Funda Arar'la Final Yaptı! 6

Etimesgut, Anadolu'nun Kültür ve Sanat Rüzgarıyla Coştu: 25. Festival Funda Arar'la Final Yaptı! 3

YOĞUN KATILIM

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel festivalin zengin içerik ve yoğun bir katılımla gerçekleştiğini söyledi. Festivalin Türk birlik ve beraberliğini pekiştirdiğini kardeşlik bağlarını da daha da güçlendirdiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

BİRLİĞİMİZİ DÜNYAYA DUYURDUK

“Festivalimizde bizim olanı tanıttık, kültürümüzü, sanatımızı, kıyafetlerimizi, yemeklerimizi, seyirliklik oyunlarımızı tanıttık. Anadolu’yu ilmek ilmek işledik, Türk dünyasını yeniden keşfettik. Halayımızı, folklorümüzü, semahımızı, türkülerimizi sahneledik. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine Ortaasyadan Balkankara, Adritatik’ten Çin’e çok zengin ve köklü bir kültüre sahip olduğumuzu bir kez daha tüm dünyaya haykırdık. Festivalimize Azerbaycan, KKTC, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan büyükelçilik düzeyinde katılım sağladı. Devlet olamamış Türk toplulukları da festivalimize katılarak kendilerine tanıtma imkanı buldular. Anadolu illerimiz de kültürel unsurlarıyla festivalde yer aldılar. Sanatçıla 10 gün boyunca konser verdi. On binlerce hemşehrimiz eğlendi, tatilin tadını çıkardı. Festivalimize katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum”.

Festival, sadece kültürel ve sanatsal etkinliklere odaklanmakla kalmıyor, binlerce yıllık tarihe sahip Türk coğrafyasında kardeş milletlerin Anadolu insanı ile kaynaşma fırsatı sunuyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelen Anadolu insanı kendi yörelerine has yemek, giyim kuşam, sanat, çalgı aletleri ve yerel ürünlerini sergileme fırsatı buluyor.

 

By Editör

Bir Cevap Yazın

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin