Anadolu ve Doğu Türkistan Bir Arada;

7 ülke 81 şehir 400 sanatçı Türk Dünyası ve Anadolu Ankara Etimesgut Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve sanat Festivalin de 25.kez buluşuyorlar.1 Eylül de başlayıp 10 gün sürecek festivale Azerbaycan, KKTC, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan, büyükelçilik düzeyinde katılım sağladı.

 

Festivalin başlangıç tarihinden beri 25 yıldır aralıksız katılım sağlamakta olan ömrünü Doğu Türkistan davasına adayan Sayın Hayrullah EFENDİGİL ’in öz verili çalışmaları neticesinde Çin esaretindeki Doğu Türkistan festival katılımcılarına bir kez daha hatırlatılmıştır. Açılan Doğu Türkistan evin de Doğu Türkistan’a ait giyim, çalgı aletleri ve Uygur müziklerinden örnekler sergilendi. Özellikle Çin zulmü ve soykırımın son örnekleri resimler, slaytlar ve broşürler ile ziyaretçilere anlatıldı.

Etimesgut 25.Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve sanat Festivalinin 4. Günü Doğu Türkistan gecesinde sahne alan Uygur Türkü sanatçı Azad BEG sahne aldı seslendirdiği birbirinden anlamlı Uygur ezgileriyle geceye renk kattı.

Akabinde kendisi küçük yüreği büyük Doğu Türkistanlı Satuk BUĞRAHAN Doğu Türkistanlı şair Nurala GÖKTÜRK’ün Türkistana döneceğiz şiirini okudu.

Gecenin devamında sahneye davet edilen Doğu Türkistan davasına ömrünü adayan Sayın Hayrullah EFENDİGİL Etimesgut belediyesi Türk beyleri etkinlik alanını dolduran yüz binlere seslendi.

Sayın Hayrullah EFENDİGİL ’in Konuşması;

’’Etimesgut belediyemizin saygıdeğer başkanı sayın Enver DEMİREL beyefendi ve kıymetli eşleri İlknur DEMİREL hanımefendi Bu güzel gecede protokolümüze teşrif ederek bizleri onurlandıran değerli misafirlerimiz. Uzak yakın demeden Etimesgut ilçemizin ve Ankara’mızın dört bir yanından gelen siz kıymetli hanımefendiler, beyefendiler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bu gün burada Etimesgut’la, Türk Dünyasının “25. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali” ile bir kez daha buluşmasını, Türk dünyasının renklerinin, heyecan ve mutluluğunun bir arada olmasının onur ve gururunu yaşıyoruz diyerek söze başlayan Hayrullah EFENDİL sözlerine şöyle devam etti.

25 yıl önce küçücük bir adımla başlayan ve her yıl daha da büyüyen festival ile Etimesgut’umuzun adı dünyada daha bilinir ve daha tanınır olmuştur. Etimesgut Ankara’nın dünyaya açılan kapısı, Türk dünyasına kurulan köprü olmuştur. İşte bu büyük ve haklı gururu bizlere yaşatan. Festivalimizin her yıl daha renkli ve daha heyecanlı olması için muhteşem bir emek ve güç harcayan belediyemizin kıymetli ve güzide başkanı sayın Enver DEMİREL’i huzurlanız ’da bir kez daha tebrik ediyor. Kendisine şükranlarımı sunuyorum.

Saygıdeğer misafirlerimiz; Doğu Türkistanlıların manevi annesi Doğu Türkistan davasının yolbaşçılarından sayın Rabia KADİR hanımefendi ve Dünya Uygur Kurultayı başkanı sayın Dolkun İSA beyin sizlere selamlarını ve muhabbetlerini iletiyorum. Bu gün bu iki isim Türkiye’ye giriş yasağı olduğu için aramızda değil. Ancak inanıyorum ki gelecek festivallerde bu sahneden Anadolu coğrafyasının güzel kalpli, yiğit ve kadirşinas insanlarını selamlayacak ve bu eşsiz toprakların evlatları ile hemhal olacaklardır.

Kıymetli Etimesgut ’lular; Bildiğiniz ve malumunuz üzere Doğu Türkistan toprakları aziz vatanımız, ata yurdumuz komünist Çinlilerce işgal edilmiştir. 1949 yılından günümüze değin. Vahşi ve barbar Çinlilerin her türlü zulüm ve baskılarına direnmektedir. Özellikle son 5 yıldır komünist Çin’in vahşeti daha da artmıştır. Basın yayın organlarından. Sosyal medyadan ve diğer tüm haber kanallarından Doğu Türkistan’da yaşanan vahşetin ne denli korkunç bir boyuta eriştiğini takip ettiğinizi veya duyduğunuzu biliyorum. Evet bildikleriniz ve duyduklarınız ne yazık ki gerçeğin belki ’de küçük bir parçası.

Doğu Türkistanlı milyonlarca Müslüman Uygur Türk’ü soydaş ve dindaşımız sadece ve sadece milliyeti nedeni, sadece inancı yüzünden sözde eğitim kampı adı verilen devasa hapishanelerde tutulmaktadır. Uygur Türk’ün hanelerine ne idüğü belirsiz katil ve tecavüzcü Çinliler yerleştirilmiştir. Ailesinden koparılan minicik Uygur çocukları Çin’in iç bölgelerine götürülerek Man kurtlaştırılmaktadır. Genç kızlarımız ve delikanlılarımız adeta satılık bir ürünmüşçesine köle işçi olarak taşınmaktadır. Uzak bir coğrafyada kanınızdan ve canınızdan bir parça sadece Türk ve Müslüman oldukları için adını bile bilmediğimiz işkencelere, zulümlere gark olmaktadır.

Hayrullah EFENDİL sözlerinin devamında Kıymetli kardeşlerim Doğu Türkistan’ı hiç unutmayın. Doğu Türkistan’da yaşananlara sessiz kalmayın. Elinizde ki tüm imkanlarla ve kalbinizde yükselen dualarla Doğu Türkistan’ın yanından ayrılmayın. Doğu Türkistan’da yaşananları daha iyi anlamak ve bilmek için sizleri Doğu Türkistan evine bekliyorum.

Aziz Etimesgut; bu festival vesilesi ile sesimizi bir kez daha sizlere ve milyonlara ulaştırdık. Doğu Türkistan’ı sizlerle buluşturmak, Doğu Türkistan’ın Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olduğunu zihinlere nakşetmek fırsatını bizlere bahşeden yüce yaratana sonsuz şükürler olsun. Bu muhteşem topluluğun burada olmasının, Etimesgut için hayali olan ve bu hayali gerçeğe dönüştüren başkanım Enver DEMİREL beyefendiyi, festivalimizin sorunsuz şekilde yoluna devam etmesi için sahne önünde ve sahne gerisinde hizmetlerini bir an olsun aksatmadan çalışanlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Rabbim Etimesgut için, Etimesgut halkı için yapılan her hizmeti hayırlı ve mübarek etsin. Bizlere hizmet edenlere sağlık, afiyet ve esenlikler ihsan etsin.

Hayrullah EFENDİL  Aziz Etimesgut, kıymetli ve hürmetli Ankaralılar iyi ki varsınız. Varlığınızla  bizleri onurlandırdınız. Doğu Türkistan’ımızın derdi ile dertlenen gönüller ve yaşaran gözler. sağ olun, Var olun. Allah’a emanet olun’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Sonrasında sahneye Dünya Uygur Kurultayı Vakfı başkanı  Abdurreşit ABDÜLHAMİT davet edildi. Sahnede yerini alan  Abdurreşit ABDÜLHAMİT ve sayın Hayrullah EFENDİGİL tarafından Etimesgut belediye başkanı sayın Enver DEMİREL ’e  Doğu Türkistan bayrağı ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Abdurreşit ABDÜLHAMİT konuşmasında ‘’Dünya Uygur Kurultayı Vakfı olarak burada bulunmaktan son derece memnunuz sayın başkanımıza, Etimesgut belediyesine ve değerli halkımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Doğu Türkistan meselesi burada birkaç dakika ile anlatılacak bir mesele değil başka bir zamanda inşallah daha geniş anlatma zemini bulacağız buradan hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Değerli başkanıma burada bu etkinliğin ilk düzenlenmesinden buyana 25 sene geçmiş bu zaman zarfında bu etkinliğin ilk düzenlendiği günden itibaren Doğu Türkistan bayrağının burada dalgalanmasına izin verdiği ve vesile olduğu için çok teşekkür ediyoruz. Ayriyeten Hayrullah EFENDİGİL ağabeyimiz etkinliğin ilk gününden beri burada Doğu Türkistan’ı temsil etmektedir, bayrağımızı dalgalandırmaktadır kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum sağ olun var olun’’ konuşmasını sonlandırdı.

Festival, sadece kültürel ve sanatsal etkinliklere odaklanmakla kalmıyor, binlerce yıllık tarihe sahip Türk coğrafyasında kardeş milletlerin Anadolu insanı ile kaynaşma fırsatı sunuyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelen Anadolu insanı kendi yörelerine has yemek, giyim kuşam, sanat, çalgı aletleri ve yerel ürünlerini sergileme fırsatı buluyor.

 

By Editör

Bir Cevap Yazın

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin