Etimesgut Belediyesi 25. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür Sanat Festivali 3. Gününde Devam Ediyor. Etimesgut Festivali: Anadolu ve Doğu Türkistan Bir Arada

Etimesgut belediye başkanı sayın Enver Demirel öncülüğünde Etimesgut Belediyesi tarafından düzenlenen 25. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür Sanat Festivali, Anadolu kültürünü kutlamakla kalmayıp, aynı zamanda işgal altındaki Doğu Türkistan’daki insan haklarına da ışık tutuyor.

7 ülke 81 şehir 400 sanatçı Türk Dünyası ve Anadolu Ankara Etimesgut Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve sanat Festivalin de 25.kez buluşuyorlar.1 Eylül de başlayıp 10 gün sürecek festivale Kırım Azerbaycan, KKTC, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan, büyükelçilik düzeyinde katılım sağladı.

Festivalin başlangıç tarihinden beri 25 yıldır aralıksız katılım sağlayan sayın Hayrullah Efendigil’in öz verili çalışmaları neticesinde Çin esaretindeki Doğu Türkistan festival katılımcılarına bir kez daha hatırlatılmıştır . Açılan Doğu Türkistan evin de kültürümüze ait giyim eşyaları,saz çalgı enstrümanları, Uygur müzikleri,yemek kültürümüzden örnekler gösterilmektedir.

Özellikle kızıl Çin zulmünün son örnekleri resim, kitap, broşür ve slaytlara ziyarete gelen Doğu Türkistan davasına gönül veren saygı değer Türk halkı tarafından yoğun ilgi görüyor.

Etkinlik alanındaki Doğu Türkistan evini ziyaret eden saygıdeğer halkımıza sayın Hayrullah Efendigil ve ekibi tarafından Doğu Türkistan’daki zulüm ve soykırım hakkında bilgi verildi.

 

 

By Editör

Bir Cevap Yazın

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin