Xi Jinping, Urumçi ziyaretinde ‘zor kazanılan istikrarın’ korunması çağrısında bulundu.
Çin cumhurbaşkanı, bir yıldır ilk kez, BM’nin Çin’i olası ‘insanlığa karşı suçlarla’ suçladığı uzak batı bölgesini ziyaret etti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Doğu Türkistan’ın Başkenti Urumçiye  nadir bir ziyarette bulunarak yetkililere, Pekin’in Birleşmiş Milletler ‘in “insanlığa karşı suç” olarak nitelendirdiği suiistimallerle suçlandığı bir bölgede “zor kazanılmış sosyal istikrarı” korumaya çağrıda bulundu.

Çin hükümeti, kuzeybatı bölgesinde “terörizm” ve “aşırılık” olarak tanımladığı olaylara karşı yıllardır süren bir kampanya yürütüyor ve çok sayıda Uygur ve çoğunlukla Müslüman diğer etnik azınlıkları gözaltına alıyor.

Geçen Eylül ayında yayınlanan bir BM raporu, Çin’in Doğu Türkistan’daki eylemlerinin “insanlığa karşı suç” teşkil edebileceğini tespit etmiş ve Pekin’e “keyfi olarak özgürlüklerinden mahrum bırakılan tüm bireyleri” derhal serbest bırakması, aileleri onları bulamayan kişilerin nerede olduğunu açıklığa kavuşturması ve gerekli önlemleri alması yönünde çağrıda bulunmuştu. İç güvenlikle ilgili yasalarının “tamamen gözden geçirilmesi” ve tüm ayrımcı yasaların yürürlükten kaldırılması.

ABD hükümeti ile Birleşik Krallık, Kanada ve Fransa’daki parlamentolar o zamandan beri Çin’in Uygurlara yönelik muamelesini “soykırım” olarak etiketledi.

Pekin iddiaları reddediyor.

Devlet yayıncısı CCTV, Xi’nin cumartesi günü bölgesel başkent Urumçi’ye gittiğini, hükümetin çalışma raporunu dinlediğini ve “Sincan’daki çeşitli görevlerde elde edilen başarıları teyit eden” bir konuşma yaptığını söyledi.

Bu, BM’nin raporunu yayınlamasından kısa bir süre önce, Temmuz 2022’den bu yana Doğu Türkistan’a kamuoyu tarafından bilinen ilk ziyaretiydi. Bu onun sekiz yıl aradan sonra bölgeye yaptığı ilk ziyaretti.

CCTV’nin haberine göre Xi, “toplumsal istikrarın korunmasına her zaman en büyük önceliğin verilmesi gerektiğini ve kalkınmayı garanti altına almak için istikrarı kullanmamız gerektiğini vurguladı”.

Yayıncıya göre kendisi, “terörle mücadele ve ayrılıkçılık karşıtı mücadelenin gelişimini sosyal istikrar çalışmalarını ve hukukun üstünlüğünü normalleştirme çabasıyla birleştirmenin gerekli olduğunu” söyledi.

Xi’nin ayrıca yetkilileri “İslam’ın Çinlileştirilmesini daha derinlemesine desteklemeye ve yasadışı dini faaliyetleri etkili bir şekilde kontrol etmeye” çağırdığı belirtildi.

CCTV’ye göre “Zorluklara karşı farkındalığımızı artırmalı… ve zorlukla kazandığımız sosyal istikrarı pekiştirmeliyiz” dedi.

“Çin tarzı modernleşme sürecinde, birlik ve uyum içinde, zengin ve müreffeh, güzel bir Doğu Türkistan’ı daha iyi inşa edeceğiz.”

Çin, Uygur Müslümanlarına yönelik toplama kamplarını savunuyor
Hak savunucuları, denizaşırı araştırmacılar ve yurtdışında yaşayan Uygurlar, Çin’i Doğu Türkistan’daki bir dizi ihlalle suçladı.

Bunlar arasında bir milyondan fazla Müslümanın bir kamp ağında gözaltına alınması, zorunlu çalıştırma, ailelerin ayrılması ve Uygurların kültürel ve dini mekanlarının yok edilmesi yer alıyor.

Pekin, Batı liderliğindeki ülkeyi karalama planının parçası olduğunu söylediği iddiaları şiddetle reddediyor.

Tesislerin varlığını inkar etmiyor ancak bunların “aşırılıkla” mücadele için gerekli mesleki beceri eğitim merkezleri olduğunu söylüyor.

Ağustos ayı başlarında dışişleri bakanlığı, 25 ülkeden yaklaşık 40 büyükelçi ve üst düzey diplomatın Doğu Türkistan’a gittiğini, yerel yetkililerle buluştuğunu ve bir cami, bir İslami enstitü, kırsal canlandırma projesi ve “terörle mücadele ve radikalleşmeyle mücadele sergisi” gibi turistik yerleri ziyaret ettiğini söyledi. ”.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, “Heyet, gerçek Doğu Türkistan’ın bazı Batı medyasının uydurduğu hikayelerden tamamen farklı olduğunu kaydetti ve bölgeyle daha derin fikir alışverişi ve işbirliği yönündeki umudunu dile getirdi” dedi.

Ziyarete katılanlar arasında Pakistan, Malezya, İran ve Mısır’dan diplomatlar da vardı.

CCTV’ye göre, Cumartesi günkü konuşmasında Xi, yetkililerin “olumlu tanıtımları güçlendirmeleri ve Doğu Türkistan’ın yeni açıklık ve özgüven atmosferini göstermeleri … [bir yandan da] her türlü yanlış kamuoyunu ve olumsuz ya da zararlı söylemi reddetmeleri gerektiğini” söyledi.

Yayıncıya göre Xi, bölgenin iç ve dış turizme de daha fazla açılması gerektiğini söyledi.

İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir;

Kaynak;

By Editör

Bir Cevap Yazın

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin