Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in desteğiyle Üsküdar Belediyesi ev sahipliğinde Avrasya Federasyonu tarafından organize edilen “Boğaziçi Gezisi”ne Türk dünyasının önemli temsilcileri katıldı. Üsküdar İskelesinden Hareket Eden Valide Sultan Gemisi İle Boğaziçi Gezisi Düzenlendi Gezide Türkistan Pilava, Simit ve Çay ikram Edildi.

Kazakistan’dan Uygur Milli Spor Merkezi Bşk. Ekrem Ekremoğlu, dava adamı Ernat Muhammedoğlu, Yesevi Alperenleri Der. Bşk. Kürşat Mican, duayen gazeteci Kemal Sallı; Suriye Türkmenler Federasyonu Gen. Bşk. Tarık Sülo Cevizci; Terekeme-Karapapak Türkleri Der. Bşk. Engin Aybirdi; Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti vekilleri Mehmet Dönmez, Yusuf Yusufoğlu, Ruşen Tursun, gazeteci yazar Nuh Mete Deniz, Türkiye-Azerbaycan İSTAD Derneği ile Türkistanlılar Eğitim Derneği temsilcileri; Nogay Türkü temsilcisi; Türkistan Sosyal Yardım Der temsilcileri ve Özbek Türkleri ile Afganistan Türkleri temsilcileri katıldılar.

 

Üsküdar Belediye Başkan Vekili Esat Kalay ve Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı İsmail Cengiz’in selamlama konuşmalarının ardından Türk dünyası çalışmalarına destek ve katkılarından dolayı Yusuf Yusufoğlu, Mehmet Dönmez, Ruşen Tursun, Kürşat Mican, Ekrem Ekremoğlu ve Ernat Muhammedoğlu gibi STK başkanlarına plaket ve hediyeler takdim edildi.

İlki “Uygurlar Buluşuyor” olarak gerçekleştirilen Boğaziçi Gezisi’nin sırayla “Özbekler” için, “Türkmenler” için “Kırgızlar” ve “Kazaklar” için de düzenleneceği Bld. Bşk. Vekili tarafından belirtildi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in desteğiyle Üsküdar Belediyesi ev sahipliğinde Avrasya Federasyonu tarafından organize edilen Uygurlar Boğaziçi’nde buluşuyor başlığı altında Üsküdar iskelesinden hareket eden valide sultan gemisi ile Boğaziçi gezisi düzenlendi gezide Türkistan pilava, simit ve çay ikram edildi. İlk olarak Avrasya Türk dernekleri federasyonu genel başkanı sayın İsmail CENGİZ kürsüye davet edildi CENGİZ konuşmasında 26 ağustosun önemine değinerek başta Malazgirt zaferi olmak üzere Türki Cumhuriyetlerinin bağımsızlığını kazandığı gün olduğunu hatırlatarak tekrar Malazgirt zaferi ve Türki Cumhuriyetlerin bağımsızlıklarını kutladı ve Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı için temennilerini iletti.

Ardından kürsüye Üsküdar belediyesi meclis başkanı Sayın Esat KALAY davet edildi konuşmasının başında Üsküdar belediye başkanı sayım Hilmi TÜRKMEN’in selamını ve tebrik mesajlarını iletti ve Türk dünyasına birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Yine kürsüye davet edilen Yesevi Alperenler Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği genel başkanı sayın Kürşat MİCAN konuşmasında organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ettikten sonra Türk dünyası özellikle Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin yaşanmakta olduğu zulüm, soykırım ve asimilasyonlara dikkat çekti. Daha sonrasında Türkistan pilavı ikramını başkanlar kendi elleri ile takdim ettiler ve sonrasında emeği geçenlere plaket ve hediyeler takdim edildi.

Son olarak Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti vekili Sayın Yusuf YUSUFOĞLU kapanış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi YUSUFOĞLU konuşmasında Türk ve İslam dünyasına birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajı verdi. Etkinliğe katılan küçük katılımcılara boyama kitabı ve kalem hediye edildi.

Etkinlikte Bazı Görüntüler;

By Editör

Bir Cevap Yazın

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin