Suudi sınır muhafızları tarafından yüzlerce göçmen öldürüldü – rapor

Bacağı yaralı bir göçmen, Yemen'in Saada şehrinde bir hastane yatağında yatıyor.
Resim yazısı,

Etiyopyalı göçmenler, Yemen’den Suudi Arabistan’a geçmeye çalışırken vurulduklarını söyledi

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yeni bir raporunda, Suudi sınır muhafızları Yemen sınırındaki göçmenleri topluca öldürmekle suçlanıyor.

Rapor, çoğu Etiyopyalı olan ve savaşın yıktığı Yemen’den Suudi Arabistan’a ulaşmak için geçen yüzlerce kişinin vurularak öldürüldüğünü söylüyor.

Göçmenler BBC’ye silahla uzuvlarının koptuğunu ve yollarda cesetler gördüklerini söylediler.

Suudi Arabistan daha önce sistematik cinayet iddialarını reddetmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) “Üzerimize Yağmur Gibi Ateş Ettiler” başlıklı raporu, Yemen’in Suudi Arabistan ile olan engebeli kuzey sınırında Suudi polisi ve askerleri tarafından kendilerine ateş edildiğini ve bazen patlayıcı silahlarla hedef alındığını söyleyen göçmenlerin grafik ifadelerini içeriyor.

BBC’nin ayrı ayrı temasa geçtiği göçmenler, petrol zengini krallıkta iş aramak için sınırı geçmeye çalışırken, aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu büyük Etiyopyalı gruplarının ateş altında kaldıkları korkunç gece geçişlerinden bahsetti.

21 yaşındaki Mustafa Soufia Mohammed, BBC’ye “Çekim devam etti” dedi.

Geçen yıl Temmuz ayında 45 göçmenden oluşan grubundan bazılarının sınırı geçmeye çalışırken ateş altında öldürüldüklerini söyledi.

“Vurulduğumu fark etmedim bile” dedi, “ama kalkıp yürümeye çalıştığımda bacağımın bir kısmı yanımda değildi.”

Etiyopyalı göçmen Mustafa Soufia Muhammed
Resim yazısı,

Mustafa Soufia Mohammed, Suudi-Yemen sınırında ateş altında kaldığını söyledi

Yemenli ve Etiyopyalı kaçakçıların elindeki tehlike, açlık ve şiddetle dolu üç aylık bir yolculuğun acımasız, kaotik bir sonuydu.

Saatler sonra çekilen bir videoda sol ayağının neredeyse tamamen kopmuş olduğu görülüyor. Mustafa’nın bacağı dizinin altından kesilmişti ve şimdi, Etiyopya’daki ailesinin yanına, koltuk değnekleriyle ve tam oturmayan bir protez uzuvla yürüyor.

İki çocuk babası, “Ailemin hayatını iyileştirmek istediğim için Suudi Arabistan’a gittim, ancak umduğum şey gerçekleşmedi. Şimdi benim için her şeyi ailem yapıyor.”

Kimliğini korumak için Ibsaa olarak adlandırdığımız bir başka Etiyopyalı göçmen, Suudi askeri üniforması giyen adamlar tarafından sınırda vurulduğunu söyledi.

BBC’ye verdiği demeçte, “Bizi dövdüler, bazılarını öldürdüler ve hayatta kalanları hastaneye götürdüler. Öldürülenlerin cesetleri yere dağıldı” dedi.

“Kasıklarıma yakın kalçalarımın arasından vuruldum ve şu anda bacaklarım felçli. Yürüyemiyorum bile. Öleceğimi sandım.”

‘Ölüm alanları’

Bazı hayatta kalanlar derin travma belirtileri gösteriyor.

Yemen’in başkentinde, Zahra olanlar hakkında zar zor konuşabiliyor.

18 yaşında olduğunu ama daha genç göründüğünü söylüyor. Kimliğini korumak için gerçek adını kullanmıyoruz.

Fidye ve rüşvet olarak yaklaşık 2.500 $’a (1.950 £) mal olan yolculuğu, sınırda bir kurşun yağmuruyla sona erdi.

Bir kurşun bir elin bütün parmaklarını aldı. Yarası sorulduğunda, gözlerini kaçırıyor ve cevap veremiyor.

Etiyopyalı ve Somalili göçmenlerin Suudi Arabistan'a giderken izledikleri yolları gösteren bir harita

BM’nin Uluslararası Göç Örgütü’ne göre, yılda on binlerce insan deniz yoluyla Afrika Boynuzu’ndan Yemen’e ve ardından Suudi Arabistan’a geçerek tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor.

İnsan hakları örgütleri, birçok kişinin yol boyunca hapis ve dayak yaşadığını söylüyor.

Deniz geçişi yeterince tehlikelidir. Geçen hafta Cibuti açıklarında meydana gelen bir gemi kazasında 24’ten fazla göçmenin kaybolduğu bildirildi.

Yemen’de ana göçmen yolları, yol boyunca ölen insanların mezarlarıyla dolu.

İki yıl önce, Yemen’in kuzeyinin çoğunu kontrol eden ülkenin Husi isyancıları tarafından yönetilen başkent Sana’daki bir gözaltı merkezinde çıkan yangında düzinelerce göçmen öldü.

Ancak en son HRW raporunda ana hatları çizilen suiistimaller, boyut ve nitelik bakımından farklıdır.

Raporun baş yazarı Nadia Hardman, BBC’ye “Belgelediğimiz şey esasen toplu katliamlar” dedi.

“İnsanlar, ölüm tarlaları gibi görünen yerleri tanımladılar – yamaçların her tarafına dağılmış cesetler” dedi.

Mart 2022’den bu yılın Haziran ayına kadar olan dönemi kapsayan raporda, patlayıcı silahların karıştığı 28 ayrı olay ve 14 yakın mesafeden ateş açma olayı detaylandırılıyor.

“Hayatta kalanlar tarafından bana gönderilen yüzlerce grafik resim ve video gördüm. Oldukça korkunç yaraları ve patlama yaralarını gösteriyorlar.”

Göçmenler, Suudi-Yemen sınırındaki bir defin sırasında örtülü cesetlere bakıyorGÖRÜNTÜ KAYNAĞI,SOSYAL MEDYA
Resim yazısı,

Rapor, sınır boyunca kaç göçmenin öldürüldüğünü tahmin etmenin imkansız olduğunu söylüyor

Yazarlara göre, sınır kapılarının uzaklığı ve hayatta kalanları takip etmenin zorluğu, tam olarak kaç kişinin öldürüldüğünü bilmeyi imkansız kılıyor.

Hardman, “En az 655 diyoruz, ancak bin olması muhtemel” dedi. İstismarların yaygın ve sistematik olduğunu ve insanlığa karşı suç teşkil edebileceğini olgusal olarak gösterdik” dedi.

Suudi güvenlik güçleri tarafından kuzey sınırında işlenen yaygın cinayet raporları ilk olarak geçen Ekim ayında BM uzmanlarının Riyad’daki hükümete yazdığı bir mektupta ortaya çıktı.

“Suudi güvenlik güçleri tarafından göçmenlere karşı topçu ateşi ve hafif silahlarla ateşlenen, büyük ölçekli, gelişigüzel sınır ötesi cinayetlerin sistematik bir modeli gibi görünen şeyin” altını çizdiler.

İddiaların korkunç doğasına rağmen, mektup büyük ölçüde bildirilmedi.

Suudi inkarları

Suudi hükümeti iddiaları ciddiye aldığını ancak BM’nin cinayetlerin sistematik veya büyük ölçekli olduğu yönündeki tanımlamasını şiddetle reddettiğini söyledi.

Hükümet, “Sağlanan sınırlı bilgilere dayanarak,” diye yanıtladı, “Krallık içindeki yetkililer iddiaları doğrulayacak veya kanıtlayacak hiçbir bilgi veya kanıt bulamadı.”

Ancak geçen ay, küresel bir araştırma ağı olan Karma Göç Merkezi, hayatta kalanlarla kendi röportajlarına dayanarak, sınır boyunca başka cinayet iddiaları yayınladı.

Raporda, sınır bölgesine dağılmış çürüyen cesetlerin grafik tasvirleri, Suudi sınır muhafızları tarafından yakalanan göçmenlere hangi bacaklarından vurulmak istediklerinin sorulması ve dehşete kapılmış büyük insan gruplarına saldırmak için kullanılan makineli tüfekler ve havan topları yer alıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporu, çok sayıda görgü tanığı raporu ve cinayetlerin çoğunun işlendiği söylenen geçiş noktalarının yanı sıra derme çatma gömme yerlerinin uydu görüntüleriyle şimdiye kadarki en ayrıntılı rapor.

Yemen'in Saada şehrinde bir sıra mezar
Resim yazısı,

Yemen’deki göçmen yolları mezarlarla dolu

Rapor ayrıca, Yemen’in hemen içindeki Monabbih’te, göçmenlerin silahlı kaçakçılar tarafından sınıra kadar eşlik edilmeden önce tutulduğu bir gözaltı merkezini de tanımlıyor.

HRW’nin görüştüğü bir göçmene göre, Yemen’deki Husi isyancılar Monabbih’te güvenlikten sorumlu ve kaçakçılarla birlikte çalışıyor.

Bir uydu fotoğrafı, çitle çevrili bir yerleşkenin içinde birbirine yakın bir şekilde sıralanmış parlak turuncu çadırları gösteriyor.

Taze cenazeler

HRW raporu bu yılın Haziran ayına kadar olan olayları kapsarken, BBC cinayetlerin devam ettiğine dair kanıtlar ortaya çıkardı.

Kuzeydeki Saada kentinde, BBC’nin izlediği görüntüler, sınırda yaralanan göçmenlerin Cuma günü geç saatlerde bir hastaneye ulaştığını gösteriyor. Yakındaki bir mezarlıkta cenaze törenleri yapılıyordu.

BBC, BM raportörleri, Karma Göç Merkezi ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün iddiaları hakkında yorum yapması için Suudi hükümetine başvurdu, ancak bir yanıt alamadı.

Bir Suudi hükümet kaynağı AFP haber ajansına iddiaların “temelsiz olduğunu ve güvenilir kaynaklara dayanmadığını” söyledi.

Rapora yanıt olarak HRW’ye gönderilen bir mektupta, Sanaa’daki Husi liderliğindeki hükümet, Suudi sınır muhafızları tarafından “göçmenlerin ve Yemenlilerin kasten öldürülmesinden” haberdar olduğunu söyledi. Ayrıca kaçakçılarla çalıştığını da reddederek, onları suçlu olarak gördüğünü söyledi.

By Editör

Bir Cevap Yazın

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin