ABD Eğitimli Uygur Yıldız Girişimci, Uygurların Yurtdışında Okumalarına Yardım Ettiği İçin 15 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

kaydeden Tursunjan Uygur

Çin Komünist Partisinin (ÇKP) Uygur nüfusuna yönelik soykırım politikasının üzücü bir devamında, önde gelen bir Uygur eğitimci ve girişimci olan Abduheber Memet, 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

37 yaşındaki Abduheber Memet, Aksu Eyaleti’nin Kelpin İlçesi’nde doğdu. Yolculuğu, akademik başarı ve girişimcilik başarısı ile işaretlenmiştir. Prestijli New York Eyalet Üniversitesi’nden hem lisans hem de yüksek lisans derecelerini aldıktan sonra, anavatanındaki eğitim ve ticarete katkıda bulunma arzusuyla Çin’e döndü. Urumçi ve Pekin’de gelişen bir eğitim hizmeti işletmesi kurdu ve özverisi ve başarılarıyla kısa sürede tanındı.

Eskiden model bir Çin vatandaşı ve daha geniş Çin topluluğu ve üniversite öğrencileri arasında büyük hayranlık uyandıran Uygur gençlerinden biri olan Abdulheber, Çinli destekçileriyle etkileşimleri ve tartışmaları nedeniyle ulusal medyada dikkat çekti.

Abdulheber bir konuşmasında “Gençlerimizin daha iyi durumda olması için eğitimin rolüne yürekten inanıyorum. Geleceğimiz, kendimizi teknoloji ile donatmak ve başkalarıyla rekabet etmek için çok çalışmaktır.”

Abdudlheber’in eğitim hizmeti, yüzlerce Uygur gencinin okumak için yurtdışına gitmesine yardımcı oldu. Uyghur Times, Çin hükümetinin onu neden bu kadar ağır bir şekilde cezalandırdığını doğrulayamadı.

Norveç merkezli Uygur dilbilimci ve aktivist Abduweli, “Abdulheber’in suçu, Uygur öğrencilerinin yurtdışında eğitim görmelerine yardımcı olmak ve yabancı dil öğrenme ve yurtdışına gitme konusunda başarılı bir örnek oluşturmak, cesareti kırılmış Uygurlara yüksek siyasi baskının ötesinde olası bir gerçekliğin var olduğunu göstermektir” dedi. Ayup.

Abduweli Ayup’a göre Abdulheber, Eylül 2022’de tutuklandı.

Abdulheber ile New York’ta okurken tanışan New York merkezli Uygur bilim adamı Dr. Memet Imin, Uyghur Times’a şunları söyledi: “Abdulheber, Çin hükümetine karşı herhangi bir insan hakları veya siyasi faaliyette bulunmadı. Uygurların gelişmesi için bir fırsat olduğuna inandı ve hükümete yakın kalmak için çaba sarf etti. Şimdi bir Çin hapishanesinde acı çekiyor. Bu, hala Çin hükümetinin Uygur halkı için iyi şeyler yaptığına inanan Çin hükümeti yanlısı tüm Uygurlar için bir ders olmalı.”

Biyografisi ve profili, Çince’deki takma adı “Abdu” olan bir “Amerika Birleşik Devletleri’nde Eğitim” uzmanı olarak Sohu web sitesinde hâlâ duruyor.

Dava, Çin dışında eğitim alan ve girişimcilik çabalarında başarılı olan, ancak geri döndüklerinde sert bir yargı sisteminin tuzağına düşen Uygurların karşılaştığı zorlukları vurgulamaktadır.

By Editör

Bir Cevap Yazın

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin