Uygur Annelerden Erdoğan'a Mektup
Uygur Annelerden Erdoğan'a Mektup
Sayın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan,
Uygurlar olarak bir kez daha cumhurbaşkanı seçilmenizi gerçekten kutlamak ve tebrik etmek istiyoruz. Tebrikler!!
Uygurların kim olduğunu hatırlayacağınızı umuyoruz! Siz Türkiyenin kapılarını açtıktan sonra on binlerce Uygur Türkiye’ye okumak ve ticaret yapmak için gitti. Bu elbette Uygurlar için faydalı oldu ama Uygurlar Türkiye’den evlerine döndüklerinde orada geçirdikleri sürenin bir sonucu olarak sayısız zulümle karşılaştılar.
Özellikle binlerce Uygur erkeği hapse atıldı, herhangi bir suç işledikleri için değil. Hepsi eğitimli ve barışçıl insanlar, ancak Çinli yetkililer onları bomba yapmakla ve Türkiyenin dağlık bölgelerinde silahlı eğitim almakla suçladı ve 5 ila 20 yıl arasında hapis cezasına çarptırdı.
Sayın Erdoğan, bu durumdan haberiniz var mı? Yoksa bu konuda bir şeyler yapabilmek için mi yeniden başkan seçildiniz?
Sayın Başkan, Çin’e Türkiye’nin Uygurlar için ne zaman ve nerede terör üsleri hazırladığını soramaz mısınız? Milyonlarca Uygur bu tür suçlamalar nedeniyle Türkiye’yi ziyaret etmek, Türkiye’de okumak, Türkiye’de iş yapmak gibi masum şeyler yüzünden hapse atıldı.
Türkiye’ye yönelik bu suçlamaları hiç düşündünüz mü, endişelendiniz mi? Sincan’da milyonlarca annenin göz yaşları sel nehir oluyor. Nasıl oluyor da sessiz kalabiliyorsunuz?
Bu Uygur annelerden bir mektup!! Ülkenizin terör yuvası olmadığını ve Sincan’a geri dönen tüm Uygurların suçlu olmadığını beyan etmelisiniz.
İyi, eğitimli insanlar olduklarını kanıtlayabilirsiniz çünkü Türkiye’de haklarında her şey kayıtlıdır, herhangi bir suç işleseler sabıka kayıtları olur. Lütfen adalet için ayağa kalkın, bu şerre ortak olmayın!
Saygılarımızla,
Sincan’ın Uygur anneleri
Urumçi
19 Temmuz 2023
Not: Bu açık mektubu yazan anne ve babalar anavatandadır, çocukları bir süre Türkiye’de yaşayıp anavatanına dönmüş ve 2022 yılında kaçırılmıştır. Gözaltına alınmalarının nedeni Türkiye’de eğitim görmüş olmalarıdır. Bunu sadece Word’de yazıyoruz ve orijinal mektubu yayınlamıyoruz.
Abduweli AYUP

By Editör

Bir Cevap Yazın

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin