Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden Pakistan Müslüman Alimler Heyetinin Doğu Türkistan’daki Çin Soykırımı Politikalarını Desteklemesine İlişkin Basın Açıklaması.

 

18 Temmuz’da Pakistanlı din alimleri ve akademisyenlerden oluşan bir heyet Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ı ziyaret etti. Tian Shan Ajansı’nın haberine göre, bu heyet Urumçi’de “İslam’ın Çinlileştirilmesinin Sürdürülmesi” başlıklı bir seminere katılmış olup bu seminerde Çinli yetkililer ve sözde din adamları İslam’ın Çinlileştirilmesinin ve otoriter sosyalist rejime uyarlanmasının bölgede uzun vadede istikrar yakalanması ve Çin’in ulusal stratejisinin bir parçası olması bakımından hayati önem taşıdığını ifade etmişlerdir.

Ziyaret sırasında heyet, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) sözde “Sincan Uygur Özerk Bölgesi” Komitesi Sekreteri Ma Xingrui ve Bölge Valisi Erkin Tuniyazi ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede heyet, Pakistan’ın Çin için iyi bir komşu, dost ve kardeş olduğunu ve her zaman Çin’in yanında yer aldığını ifade etti. Bölgedeki farklı etnik grupların tam bir dini özgürlüğe sahip olduğunu ve bu politikalar sayesinde uyum içinde yaşadıklarını belirterek Çin’in etnik ve dini politikalarını desteklediklerini beyan etti. Esasında Çin’in 1949’daki işgalinden bu yana toplama kampları, beyin yıkama, İslam yasağı, kürtaj, zorla kısırlaştırma, aileleri ayırma ve soykırım düzeyinde devlet baskısı gibi milyonlarca kişinin tutuklandığı ve diğer milyonlarca kişinin öldüğü asimilasyon politikaları uyguladığı bilinen bir gerçektir.

Çin, 2012 yılından bugüne İslami uygulamaları kısıtlamak, camileri yıkmak, Müslüman âlimleri ve düşünürleri tutuklamak, İslam’a karşı politikalarını meşrulaştırmak ve Doğu Türkistan’da devam eden soykırımı örtbas etmek için “İslam’ın Çinlileştirilmesi” politikasını uygulamaktadır. Ayrıca Çin, iyi diplomatik ilişkilere sahip olduğu İslam ülkelerinden delegeleri sık sık davet etmekte ve normalde yasak olan ancak bu delegeler için özel olarak sahnelenen dinî faaliyetleri sergileyerek onları aldatmaktadır.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği (UDTSB) olarak Pakistan heyetinin Doğu Türkistan’daki mazlum Müslümanların yanında durma yükümlülüklerini yerine getirmemesini, heyetin İslam’ın Çinlileştirilmesine ve Çin’in İslamofobik politikalarının meşrulaştırılmasına verdiği desteği kınıyoruz. Müslüman âlimleri, İslami kuruluşları, hareketleri, Müslüman ülkeleri ve siyasetçileri Doğu Türkistan’ın Müslüman halkının yanında yer almaya ve devam eden soykırımı durdurmak için harekete geçmeye çağırıyoruz.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği
19.07.2023

By Editör

Bir Cevap Yazın

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin